Informatie Doorstromingsbeleid DUWO
DUWO scherpt vanaf begin 2010 haar doorstromingsbeleid voor studentenhuisvesting aan. Studentenhuurders die nog geen campuscontract hebben, wordt verzocht een campuscontract te accepteren. Ex-studenten, die in een voor studenten bestemde woonruimte wonen, wordt verzocht binnen een jaar te verhuizen naar een andere woning.
Waarom een aanscherping van het doorstromingsbeleid?
DUWO heeft als missie om het tekort aan studentenhuisvesting te lenigen. Daar werkt DUWO al decennia hard aan door het gebruik van het campuscontract, het toevoegen en in beheer nemen van studentenwoningen, etc. DUWO heeft een grote nieuwbouwambitie en heeft in afgelopen jaren duizenden studentenwoningen toegevoegd. Ook voor komende jaren zijn er nieuwbouwplannen voor duizenden studentenwoningen. Dit blijkt echter onvoldoende om binnen afzienbare termijn aan de groeiende vraag naar studentenwoningen te voldoen.
De studentenaantallen, zowel uit binnen- als buitenland, nemen vanaf 2006 namelijk veel sneller toe dan door het ministerie van OCW was voorspeld. In plaats van een gemiddelde stijging met 2% nemen de studentenaantallen in het werkgebied van DUWO jaarlijks toe met gemiddeld 4 tot 5%. De TU Delft en VU lieten in afgelopen jaren zelfs groeicijfers zien boven 10%. Volgens recente prognoses van OCW zet de groei van studentenaantallen ook in komende jaren stevig door. Het aantal studenten neemt landelijk vanaf studiejaar 2008/2009 naar verwachting toe met bijna 70.000 studenten in het studiejaar 2013/2014. Dit resulteert in een extra kamervraag van circa 44.000 woningen en kamers, waarbij de groei van het aantal buitenlandse studenten nog niet is meegenomen.
DUWO wordt door gemeenten en onderwijsinstellingen aangesproken op het tekort aan studentenhuisvesting. Als er niet meer woningen voor studenten beschikbaar komen, dan moeten onderwijsinstellingen de instroom van nieuwe studenten beperken uit binnen- en buitenland. Daarmee komen doelstellingen op het gebied van de landelijke kenniseconomie, de regionale en stadseconomie en de internationalisering van het onderwijs onder druk te staan.
De vele bouwplannen die DUWO heeft liggen (voor nog een kleine 2.500 studentenwoningen) zijn nog niet klaar en zullen bovendien niet voldoende zijn om de fors stijgende behoefte aan studentenhuisvesting op te vangen. Bovenop de bestaande tekorten, zullen er dus nog duizenden woningen extra bij moeten komen. DUWO zet alle zeilen bij om ook toekomstige studenten een redelijke kans te geven op een eigen kamer of woning. Daarom zijn aanvullende maatregelen nodig. De aanscherping van het doorstromingsbeleid voor studentenhuisvesting is één van deze maatregelen.
Een goede doorstroming in onze woningvoorraad is al veel langer beleid bij DUWO: studentenwoningen moeten beschikbaar blijven komen voor studenten. DUWO was de eerste corporatie die experimenteerde met het campuscontract (vanaf 1997), al voordat het campuscontract in 2006 een wettelijke basis kreeg in het Burgerlijk Wetboek. Sinds 2007 verhuurt DUWO al haar vrijkomende studentenwoningen met het campuscontract. Nu breiden we het doorstromingsbeleid uit naar de groep die voor 2007 een studentenwoning heeft gehuurd en geen campuscontract heeft afgesloten. Dat doen we dus door studerende huurders een campuscontract aan te bieden en niet (meer) studerende huurders te verzoeken binnen een jaar te verhuizen.
Wat betekent dit voor jou als huurder?
Het nieuwe beleid heeft betrekking op alle (ex)studenten die bij DUWO een studentenkamer of –woning huren zonder campuscontract. Het is dus van belang dat je 1) ooit bij DUWO als student bent ‘binnengekomen’, 2) in een studentenwoning woont en 3) nog geen campuscontract hebt. Een lijst met alle Amsterdamse studentencomplexen van DUWO waar het doorstromingsbeleid van toepassing is vind je hier. Voor Delft klik je op deze link.
Als je nog studeert en het nieuw aangeboden campuscontract tekent, verandert er op dit moment nog niets. Je kunt gewoon in je woning blijven wonen. Na afstuderen of het staken van de studie heb je minder rechtsbescherming dan je had. Je hebt dan – net als alle andere studenten met een campuscontract - nog een half jaar om andere woonruimte te vinden. Meer uitgebreide informatie over het campuscontract vind je hier. Ga je niet akkoord met het campuscontract, dan zal DUWO de rechter vragen of haar aanbod redelijk is. Vindt de rechter het aanbod ook redelijk dan krijg je nog een maand om te tekenen. Doe je dat dan ook niet, dan beëindigt de rechter je huurovereenkomst.
Als je niet meer studeert, heeft het aanbieden van een campuscontract natuurlijk geen zin. DUWO zal dan de huurovereenkomst opzeggen met een beroep op dringend eigen gebruik van de woning (namelijk voor de verhuur aan een student). Je krijgt van DUWO ongeveer een jaar de tijd, namelijk tot 1 januari 2011, om een andere woning te vinden. Als je niet instemt met de beëindiging op deze termijn dan zal DUWO het oordeel van de rechter vragen over haar opzegging.
Een start in vier complexen
DUWO gaat niet álle huurders tegelijkertijd aanschrijven, want daarvoor ontbreekt de capaciteit. De actie begint in vier complexen in Delft en Amstelveen. Het gaat om de volgende complexen: Klooster/Spieringstraat en Koornmarkt 81 in Delft en Uilenstede 72 t/m 86 en Uilenstede 88 t/m 98 in Amstelveen. Voor deze complexen geldt dat het aantal niet studenthuurders beperkt is en de beide categorieën huurders die het beleid betreft (studentenhuurders zonder campuscontract en ex-studenten) in de complexen woonachtig zijn. Voor beide groepen huurders geldt tevens dat bij DUWO bekend is dat zij 1) als student bij DUWO zijn binnengekomen, 2) een studentenwoning bewonen en 3) geen campuscontract hebben.
DUWO wil in deze complexen ervaring opdoen met het nieuwe doorstromingsbeleid en beoordelen of het aan alle juridische vereisten voldoet. Als de procedure in de eerste vier complexen doorlopen is, zullen vervolgens uiteindelijk alle (ex)studenten zonder campuscontract in studentenwoningen worden aangeschreven.
Bijna alleen studentenhuisvesting….
Over het nieuwe doorstromingsbeleid heeft veelvuldig overleg plaatsgevonden met de huurdersorganisaties. Deze organisaties hebben DUWO verzocht om (ex)studenten zonder campuscontract op basis van vrijwilligheid te vragen om te verhuizen met als stimulans het aanbod van vervangende woonruimte en een verhuiskostenvergoeding. Aan dat verzoek hebben we geen gehoor gegeven, omdat we geen geschikte woningen hebben om ter vervanging aan te bieden (DUWO verhuurt immers bijna alleen studentenwoningen). DUWO vindt het redelijk om studenten te vragen alsnog akkoord te gaan met een campuscontract en om aan ex-studenten te vragen om op termijn van een jaar plaats te maken. Het aanbieden van een verhuiskostenvergoeding is wettelijk niet verplicht en zou een te groot beslag leggen op de financiële middelen, die we hard nodig hebben om nieuwe woningen te realiseren. Als het tot procedures moet komen dan verwacht DUWO dat de rechter eveneens met ons van oordeel is dat het verzoek aan ex-studenten om plaats te maken voor nieuwe studenten niet onredelijk is.
DUWO adviseert nieuwe studentenhuurders bij het tekenen van het huurcontract al vele jaren om zich ook gelijk in te schrijven voor een reguliere sociale huurwoning. Dat zorgt ervoor dat studenten bij afstuderen al een redelijke inschrijfduur hebben opgebouwd en een redelijke kans maken op een reguliere sociale huurwoning. Daarnaast kunnen we altijd adviezen en begeleiding bieden bij je zoektocht naar andere woonruimte. Ook onderzoeken we mogelijkheden voor doorstroming naar starterswoningen. Zo hebben we bijvoorbeeld een project lopen met een woningcorporatie in Haaglanden om afgestudeerden vanuit onze studentenhuisvesting te laten doorstromen naar speciaal aangewezen starterswoningen van de collega-corporatie in Rotterdam. Dit gebeurt echter nog op kleine schaal. We hopen in de toekomst meer initiatieven op dit terrein te ontplooien, maar dit hangt natuurlijk ook van de medewerking van anderen af.